Ludowe obiekty architektury w Muzeum Wsi Słowackiej zostaną zrekonstruowane w ramach projektu „Przy wiejskiej drodze – w rytmie pracy dawnych zakładów przemysłowych i pracowni rzemieślniczych”.

Naprawa stodoły w miejscowości Oravský Veselý

Część gospodarcza (stodoła z dworem) posiadłości w miejscowości Oravský Veselý. Jest to dom z bali pokryty gontowym dachem z końca XIX wieku. Remont budynku wymagać będzie całkowitej wymiany gontów, wymiany uszkodzonych elementów dachu, uszkodzonych elementów konstrukcji pionowych i konserwacji. Po naprawie powstanie ekspozycja tradycyjnej obróbki lnu na Orawie.

Remont gontowego dachu olejarni w miejscowości Oravský Veselý

Olejarnia jest częścią posiadłości w miejscowości Oravský Veselý. Jest to dwupiętrowy dom z bali z gontowym dachem. Wewnątrz znajdują się urządzenia i materiały używane do tłoczenia oleju lnianego. Remont budynku będzie wymagał całkowitej wymiany gontów, częściowej wymiany elementów dachowych, naprawy prasy drewnianej tłoczni i konserwacji.

Remont osady w Novocie

Ruiny rezydencji z 1840 r., której pomieszczenia mieszkalne i handlowe są pokryte wspólnym dachem. Remont budynku będzie wymagał całkowitej wymiany gontów, naprawy uszkodzonych elementów dachu i konserwacji. Po naprawie w zostanie utworzona ekspozycja tradycyjnej obróbki drewna na Orawie.

Naprawa kuźni kowalskiej w Suchej Horze

Jednopiętrowy obiekt z bali będący kuźnią miejscowego kowala i kołodzieja posiada wyposażenie ekspozycji produkcji i naprawy narzędzi rolniczych. Przed kuźnią znajduje się zadaszona wiata. Remont budynku będzie wymagał całkowitej wymiany płytowego i gontowego pokrycia dachu, naprawy płytowych uszkodzonych ścian obwodowych, konserwacji i naprawy kamiennej podmurówki.

Wymiana dachu gontowego w pracowni ludwisarskiej w miejscowości Zázrivá

Jednopiętrowy dom z bali, który był używany do produkcji metalowych dzwonków dla zwierząt gospodarskich, jest częścią osady Zázrivá. Naprawa obiektu będzie wymagać całkowitej wymiany gontów oraz ich konserwacji. Po remoncie w budynku powstanie ekspozycja dzwonowa z wprowadzeniem do procesu technologicznego produkcji metalowych dzwonów z pierwszej połowy XX wieku.

Naprawa obiektów gospodarczych osady w Vyšnym Kubínie – szopa

Jest to otwarta konstrukcja z belek pokryta słomianym dachem, będąca częścią osady z Vyšnego Kubína. Remont budynku będzie wymagał całkowitej wymiany słomianego dachu, naprawy uszkodzonych elementów strychu oraz bali, a także ogólnej konserwacji.

Naprawa obiektów gospodarczych osady w Vyšnym Kubínie – stodoła i obory

Jest to połączony budynek gospodarczy znajdujący się w osadzie z Vyšnego Kubína z dwuspadowym dachem, pokryty słomą i gontem. Remont budynku będzie wymagał całkowitej wymiany słomianego i gontowego pokrycia dachu, naprawy uszkodzonych elementów strychu, podłogi, a także konserwacji.

Po remoncie obiektów znajdujących się w osadzie z Vyšnego Kubína powstanie tam ekspozycja pszczelarstwa z różnego rodzaju ulami używanymi do hodowli pszczół na Orawie.

Naprawa gontów na obiektach z osady w Hruštínie – dom mieszkalny

Dom mieszkalny jest częścią zabudowań z bali znajdujących się Hruštínie. Remont budynku będzie wymagał całkowitej wymiany gontów, naprawy uszkodzonych elementów dachu i konserwacji. Po naprawie w budynku powstanie ekspozycja sztuki snycerskiej i szopek.

Naprawa gontów na obiektach z osady w Hruštínie – stodoła z oborami

Obiekt gospodarczy jest częścią zabudowań rolniczych z bali w miejcowości Hruštína. Remont budynku będzie wymagał całkowitej wymiany podwójnych gontów, naprawy uszkodzonych elementów dachu i konserwacji.

Naprawa gontów na obiektach z osady w Hruštínie – szopa

Szopa jest częścią zabudowań rolniczych z bali w miejscowości Hruštína. Remont budynku będzie wymagał całkowitej wymiany gontów, naprawy uszkodzonych elementów dachu i konserwacji.

autor: Muzeum Wsi Słowackiej